مباحثه و هم اندیشی

مودت و رحمت

 
عکس فاطمه صفری
مودت و رحمت
از فاطمه صفری در شنبه، 29 اسفند 1394، 12:01 عصر
 

با سلام و احترام.این جلسه در مورد هدف اصلی ازدواج صحبت کرد که خداوند در قرآن میفرمایند هدف اصلی ازدواج آرامش است که برای این آرامش من دو هدیه به شما دادم و آن مودت و رحمت است که مودت دوستی دو طرفه هست و رحمت دوستی یک طرفه.ویژگیهای محبت: 1) علاقه ای که ابراز و اظهار بشود در روایت داریم که علاقه تان به همسرتان را ابراز کنید چون خانم ها معمولا شنیداری هستند و اگه این علاقه با گفتن و ابراز کردن باشه میشه در قلبشون میمونه. 2) احساس مسعولیت است که اگه هوا و هوس باشه احساس مسعولیتی در کار نیست 3) ذاتی باشد یعنی طرف رو به خاطر خودش دوست داشته باشیم نه به چیزهای دیگه که یه روزی ممکنه از بین بروند 4) هر چه شناخت بیشتر باشد مودت هم بیشتر میشود مثلا اگه مودت رو اظهار کنی مودت هم بیشتر میشه

ویژگی های رحمت: 1) گذشت است مثلا همسر شما ایرادی اگه ایرادی داره از اون بگذری . قرآن میگوید گذشت کافی نیست و باید صفح هم کنی یعنی اگه گذشتی چشم پوشی هم باید کنی , این دو گام بین همه انسان ها و زن و شوهر ها یکی است قرآن میفرماید علاوه بر این دو ؛فران هم لازم است یعنی جبران کم و کاستی دیگری یعنی اگه یکی رفت کربلا تو در نبود او کارهای مربوط به او هم انجام دهی .

این مودت و رحمت مکمل هم هستند که اگه مودت دچار مشکل شد رحمت مشکل رو برطرف کنه خداوند خانواده بزرگ اسلامی رو هم با همین مودت و رحمت حفظ میکنه.